top of page
Dott.ssaKata Buda-Csiszar

Bélflóra karbantartása az immunrendszer optimális működéséhez

Aggiornamento: 8 nov 2020

Az ősz és a tél amúgy is az influenza és megfázásos megbetegedések időszaka, most pedig még rajtunk van a nyomás a korona vírus miatt is.


Nagyon fontos a szervezetünk vitamin - és ásványi anyag ellátottsága, és hogy ezt biztosítsuk elengedhetetlen a kiegyensúlyozott táplálkozás. De van még egy dolog, amire odafigyelhetünk, ez pedig a mikrobiota, más néven a bélflóra.


Mi is az a mikrobiota?


A mikrobiota a béltraktusban elő baktériumok, gombák, vírusok összessége. A bélflóra egyedi. Minden embernél kicsit más összetételű, hogy milyen arányban milyen baktérium törzsekből áll a flórája.

Egyes kutatók szerint ezeknek a baktériumoknak száma annyi, mint a szervezet sejtjeinek a száma, mások szerint akár a sejtek számának tízszerese is lehet. Akármelyik is igaz, biztos, hogy nagy számokról beszélünk.


A mikrobiota nagyon fontos feladatokat lát el: vitaminokat állít elő, méreganyagokat választ ki, stimulálja és segíti az immunrendszer működését.


Ez a baktérium flóra persze akkor működhet csak megfelelően, ha egyensúlyban van. A flóra önmagában is egyensúlyra törekszik, de sajnos ez sok minden miatt megváltozhat.

Az egyensúly felborulásának oka lehet egy kívülről jövő fertőzés, egyes gyógyszerek hatásai, a nem megfelelő táplálkozás és a kor. Az évek előre haladásával könnyebben megbomlik a bélflóra egyensúlya.


Ha pedig felbomlik ez az egyensúly, az nemcsak emésztőrendszeri panaszok kialakuláshoz vezethet, hanem az immunrendszer nem megfelelő működéséhez, és bizonyos gyulladásos betegségek kialakulásához is.


Katatások összefüggést találtak a mikrobiota elégtelen állapota és például az elhízás, kettes típusú cukorbetegség, irritábilis bél szindróma között. (hogy párat említsek)


Mit nem szeret a bélflóra?


Az úgy mondott nyugati stílusú táplálkozás egyáltalán nem tesz jót a bélflórának. A sok késztermék és junk food , a túlzott állati eredetű fehérjefogyasztás, tehát a húsban és tejtermékekben (kivétel a savanyított tejtermékek, mint joghurt és kefir amik jó hatásúak) túl gazdag étrend, illetve finomított szénhidrátok, cukros ételek fogyasztása felborítja ezt az egyensúlyt.

Ugyanígy káros a telített zsírsavak túlzott fogyasztása, amik szintén állati eredetű élelmiszerekben (húsok, tejtermékek) találhatóak.




Ezenkívül, ugye-ugye csak mindig ide lyukadunk ki: az egészségtelen életmódbeli szokások is számítanak. A dohányzás, túlzott alkohol fogyasztás és a mozgás szegény életmód a mikrobiotara is hatással van.


Hogyan segítheted a bélflórát?


A helyes életmód kialakítása nagyon fontos. Ide tartozik a fizikai aktivitás, étkezés és a pihenés/stresszkezelés.


A bélflóra baktériumai szeretik a rostdús ételeket, ugyanis a baktériumoknak is ezek a rostok fognak táplálékul szolgálni.


Ezért fontos minél több zöldség és gyümölcs fogyasztása, teljes kiőrlésű gabonák választása a finomított helyett (vagy legalább fele-fele arányban) kevesebb hús és több száraz hüvelyes fogyasztása. A zsiradékok közül az olívaolaj előnyben részesítése és állati eredetű fehérjeforrások közül a halfélék fogyasztása. Ajánlottak még a savanyított tejtermékek illetve fermentált zöldségek.



Ezek az ajánlások egyeznek a Mediterrán Diéta ajánlásaival. (Ha érdekel a Mediterrán Diéta, olvasd el a korábbi cikkem ebben a témában)


Szükség esetén támogathatjuk még a bélflórát probiotikum készítményekkel, amelyek jó baktérium törzseket juttatnak a bélbe illetve prebiotikummokal, amik a baktériumok táplálékai.


Ha szeretnél javítani a bélflórád állapotán és ezzel segíteni az immunrendszered működését, keress meg bátran.



Megosztanád a cikkem? Örülnék neki, de mindenképp a forrás megjelölésével tedd. Köszönöm

36 visualizzazioni0 commenti

Post recenti

Mostra tutti

Comments


bottom of page